FİKRİYE & LATİFE

Mustafa Kemal’i Sevdim...

Türbana, çarşafa bürünmenin salgına dönüşmeye yüz tuttuğu bir zaman diliminde, genç bir sanatçının Mustafa Kemal dönemi kadınlarının aydınlık yüzünü yansıtan bir oyun kaleme alıp oynaması çok anlamlı değil mi?

Dilruba Saatçi’nin büyük bir içtenlikle canlandırdığı iki cumhuriyet kadınından ilki Mustafa Kemal’a olan umutsuz aşkı yüzünden intiharı seçen Fikriye hanım ikinci kadın ise, taze cumhuriyeti çağdaş uygarlıklar seviyesine yükseltme mücadelesi içinde evliliğine zaman ayıramayan Mustafa Kemal’i, delice kıskanıp bunalımlara giren Latife Hanımdır.

 Dilruba Saatçi, Almanya’da büyümüş, ülkesine hasret bir oyuncu. Saatçi'nin,güzel Türkçesi, kıvrak sahne dili ve yaşadığımız zamana denk düşen konu seçimiyle Tiyatrom’un 20. kuruluş yıldönümünde sergilediği  “Fikriye ve Latife”  Berlin’li izleyicileri duygulandırdı. Özlem Weber’in yapımcılığını üstlendiği ve Bülent Muştu’nun yönettiği bu oyundan söz ederek,  Almanya’nın diğer şehirlerinde yaşayanları da haberdar etmek istedim. Fırsat bulursanız,  Hasan Yükselir’in usta müziği Hülya Karcı’nın dramaturjisiyle zenginleşen bu oyunu kaçırmayın derim. Başkent Berlin’de yaşamak işte bazen böyle keyifli anlara da sebep oluyor.

Fotoğraf ve yazılar: Hayati Boyacıoğlu

Yazı, fotoğraf ve karikatürlerin her türlü (c)hakkı saklıdır, izinsiz yayınlanamaz
8.08.04 von HB                                  
ZURÜCK  (-------((